„Rynek od.Nowa”. Rusza przebudowa ulicy Słowackiego


Z inicjatywy Prezydenta Miasta rozpoczynają się kolejne prace w ramach projektu „Rynek od.Nowa”. Tym razem dla mieszkańców w kompleksowy sposób przebudowana zostanie ulica Słowackiego.
Tak jak to miało miejsce podczas remontu ulicy Sławkowskiej tak i w tym przypadku za wymianę sieci wodno – kanalizacyjnej odpowiedzialne będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, a za wymianę nawierzchni Miejski Zarząd Dróg i Mostów - jednak tylko na górnym odcinku ulicy.
Tuż po zakończeniu zadania realizowanego przez MPWiK przystąpimy do prac drogowych na odcinku od ul. Obrońców Poczty Gdańskiej do skrzyżowania z ul. Waryńskiego – tłumaczy Nikodem Motyka rzecznik MZDiM – Dolna część ulicy zgodnie z przygotowaną koncepcją,  realizowana będzie w trakcie przebudowy płyty rynku.

Czytaj dalej

Greenpeace – woda w Jaworznie jest czysta


Potwierdził się fakt, iż  woda na terenie Jaworzna jest bardzo dobrej jakości. Tym razem dowodem na to są jakościowe wyniki badań wody otrzymane od organizacji Greenpeace. Badania wykonane przez brytyjskie laboratorium specjalizujące się w analizie związków chloroorganicznych wykluczają obecność pestycydów w wodzie produkowanej na terenie miasta.
W mailu jaki został nadesłany w dniu 12 maja do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów  i Kanalizacji czytamy między innymi, że Wszystkie próbki okazały się czyste, co potwierdziło laboratorium Greenpeace oraz niezależne, akredytowane laboratorium brytyjskie… Wskazują one jedynie na niewielkie ilości węglowodorów oraz metali, być może naturalnego pochodzenia, których występowanie jest związane z budową geologiczną terenu…Tym samym nasze obawy co do oddziaływania składowiska można uznać za zażegnane.

Czytaj dalej

Sześć miesięcy potrwa wymiana wodociągu w Byczynie


Pod koniec roku mieszkańcy Byczyny będą mogli korzystać już z nowej sieci wodociągowej. W maju rusza półtora milionowa inwestycja związana z modernizacją sieci wodociągowej wraz z przyłączami na ulicy Gwardzistów oraz ulicy Łanowej. To jedna z pierwszych i najważniejszych inwestycji zaplanowanych przez MPWiK na rok 2009.
Wymiana sieci nastąpi na odcinku 1 700 metrów i obejmować będzie budowę nowego rurociągu ulicznego wraz z przyłączami, które doprowadzają wodę do prywatnych posesji. Jednak wymianie nie będą podlegać nowe przyłącza oraz przyłącza tych właścicieli, którzy nie wyrazili zgody na wejście w teren – wyjaśnia Sławomir Grucel z MPWiK.

Czytaj dalej

Nowoczesne zestawy hydroforowe


Już cztery z dziewięciu zestawów hydroforowych pracujących na jaworznickiej sieci wodociągowej, poddano kompleksowej wymianie i modernizacji. Urządzenia odpowiedzialne między innymi za normowanie poziomu ciśnienia wody w sieci zostały wyremontowane wraz z infrastrukturą towarzyszącą, czyli wraz z budynkiem i całym układem sieci doprowadzającej.
Na nowoczesne urządzenia zamieniono między innymi hydrofornie pracujące na ulicy Wandy, Narutowicza, Kalinowej, Nosala. Są to zestawy składające się z odpowiednio dobranej liczby pomp, na których zainstalowane są falowniki, odpowiedzialne za płynną regulację obrotów, a tym samym za komfort stałego ciśnienia dla wszystkich odbiorców. Wymienione urządzenia zastąpiły starsze zestawy, które zwiększanie ciśnienia wody w sieci opierały głównie na gromadzeniu wody w zbiornikach i opróżnianiu ich pod wpływem sprężonego powietrza. Jednak dzisiejsze zestawy są znacznie mniejsze oraz  wydajniejsze,  a i poziom hałasu podczas pracy znacznie niższy.
Pompy pracują naprzemian. W momencie zatrzymania pracy jednej z nich, druga załącza się przejmując jej rolę i pompując wodę pod zaprogramowanym ciśnieniem. Dzięki zastosowaniu specjalnych pomp zwiększyło się również bezpieczeństwo p. pożarowe.

Czytaj dalej

Powracający problem- będą wzmożone kontrole odbiorców


Nielegalne pobory oraz nielegalne zrzuty ścieków to wciąż powracający, niczym bumerang, problem, z którym od lat starają się walczyć służby miejskich wodociągów. W 2008 roku pracownicy MPWiK odnotowali blisko 30 nielegalnych przypadków poboru wody i zrzutów ścieków. Od początku trwania całej akcji kontrolnej pod hasłem „Stop dla nielegalnego poboru wody”, MPWiK wykrył prawie 684 takie przypadki.
Każdy z nich w zależności od czasu trwania to kilkaset złotych strat dla przedsiębiorstwa. Są to zarówno straty finansowe jak i straty samego produktu, czyli wody. Dlatego też w roku bieżącym jaworznicka Spółka zapowiada kontynuację kontroli u odbiorców indywidualnych oraz u przedsiębiorców. Zwiększony nacisk zostanie położony na firmy budowlane, gdyż ostatnimi czasy to właśnie w tym sektorze ten nielegalny proceder znacznie się nasilił. Pod lupą znajdą się wszelkie tereny gdzie obecnie toczą się prace budowlane lub gdzie działają firmy budowlano - wykonawcze. Tak jak dotychczas kontynuowana będzie także kontrola prywatnych posesji, zwłaszcza tych położonych w zasięgu oddanej już do użytku sieci kanalizacyjnej.

Czytaj dalej